نوشتن تبریز بازیکن تصویری استقلال

نوشتن: تبریز بازیکن تصویری استقلال اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری مافیای موسیقی قصد زمین زدن ما را دارند!

«باید به طرفدارانم گویم که کار کردن در این فضا خیلی سخت هست. ما با مافیایی طرف هستیم که قصد زمین زدن ما را دارند.»

مافیای موسیقی قصد زمین زدن ما را دارند!

مافیای موسیقی قصد زمین زدن ما را دارند!

عبارات مهم : بازار

«باید به طرفدارانم گویم که کار کردن در این فضا خیلی سخت هست. ما با مافیایی طرف هستیم که قصد زمین زدن ما را دارند.»

سعید عرب؛ متولد ۱۳۵۹ در پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. او از ۱۰ سالگی نوازندگی را با نواختن ساز ملودیکا شروع و از ۱۷ سالگی به صورت تخصصی نوازندگی صفحه کلید و پیانو را هم شروع کرد. بعد از آشنایی با چندینه تنظیم کننده موسیقی پاپ، به او پیشنهاد شد تا خوانندگی را هم امتحان کند و آخر سال ۱۳۹۰ مجوز نخستین آلبوم موسیقی با صدای او و با عنوان «مهربونم» صادر و این آلبوم در همان سال منتشر و روانه بازار شد.

مافیای موسیقی قصد زمین زدن ما را دارند!

او در سال ۱۳۹۲ هم دومین آلبومش یعنی «دریا» را روانه بازار موسیقی کرد و همچنین چند اجرای زنده را در پایتخت کشور عزیزمان ایران تدارک دید. ولی بعد از مدت ها فعالیت وی چندی پیش در پستی در اینترنت به هواداران خود اعلام کرد به علت پرسشها موجود در مسیر فضای موسیقی کشور، می خواهد موسیقی را جهت هر لحظه کنار بگذارد. به همین بهانه و جهت جویا شدن علت این تصمیم به سراغ او رفتیم تا شرح این خبر را از زبان خودش جویا شویم.

آقای عرب شما در پست اینستاگرامی خود اعلام کردید، قصد دارید موسیقی را کنار بگذارید. ماجرای آن پست چه بود؟!

«باید به طرفدارانم گویم که کار کردن در این فضا خیلی سخت هست. ما با مافیایی طرف هستیم که قصد زمین زدن ما را دارند.»

من با کسب اجازه از تمام مخاطبانم به آن ها گفتم که بعد از انتشار چند کار دیگر در آینده می خواهم از بازار موسیقی کناره گیری کنم.

آن ها آنقدر لطف داشتند که با خبر هایشان من را شرمنده خودشان کردند. متاسفانه فعالیت در بازار موسیقی اکنون بسیار سخت شده است است چون هیچ درآمدی از آن حاصل نمی شود؛ هرچند که درآمد من به شخصه از این راه نیست ولی به هر حال در این مسیر هر قطعه ای که می خواهم تولید و منتشر کنم باید حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه پرداخت کنم، به طور مثال اگر به دنبال دنبال شعر خوب هستم باید به یک ترانه سرای مطرح و برجسته مراجعه کنم و دست کم باید به او مبلغ ۱۰ میلیون تومان پرداخت کنم یا اگر می خواهم تنظیم کننده خوبی که کارم را از حد استاندارد بالاتر در می آورم، آهنگم را تنظیم کند نیاز به پرداخت هزینه کلان دیگری دارد و همچنین جهت آهنگسازی کار هم مبلغ گزاف را باید پرداخت کنم و هنگامی که همه این ها را جمع کنید سرسام آور می شود.

حالا همه این ها به کنار و گیریم که کار درنهایت با عالی ترین کیفیت منتشر هم شد آیا با استقبال روبه رو می شود یا نه؟! در روند کاری من چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ فقط ما زحمت کشیدیم، هزینه کردیم، مجوز گرفتیم ولی هیچ اتفاقی جهت من که حدود ۱۵ سال است کار موسیقی می کنم، رخ نمی دهد. این شرایط سخت موجب شده است که به فکر کناره گیری از موسیقی باشم.

مافیای موسیقی قصد زمین زدن ما را دارند!

هواداران و شنوندگان علاقه مند به موسیقی شما چه واکنشی نسبت به این اقدامتان نشان دادند؟

تصمیم گرفتم بعد از انتشار چند قطعه ای که از پیش آماده کرده ام دیگر کار نکنم و از بازارموسیقی خداحافظی کنم. هوادارانم در اینترنت طبیعتا خیلی ابراز همدردی کردند. دوست ندارند من از این بازار جدا شوم ولی باید به آن ها بگویم که کار کردن در این فضا خیلی سخت هست. ما با مافیایی طرف هستیم که قصد زمین زدن ما را دارند.

پس می توان گفت به خاطر مافیایی که بازار موسیقی را احاطه کرده و تحت سیطره خود دارد، قصد دارید از این حوزه جدا شوید؟

«باید به طرفدارانم گویم که کار کردن در این فضا خیلی سخت هست. ما با مافیایی طرف هستیم که قصد زمین زدن ما را دارند.»

بله؛ به طور واضح می توانم بگویم مافیا، تهیه کنندگانی هستند که می آیند چند خواننده را گزینش می کنند و سپس سالیانه تمام سانس های سالن های مخصوص موسیقی پاپ را پیش اجاره و با مشتریان ثابت خود پر می کنند حتی شده است با بلیت های نیم بها و مجانی!

این بازار داغی است که به وجود می آید و می گویند سولدآوت کردیم و… درواقع با این شرایط توان کار کردن و ادامه فعالیت ندارم. علاوه بر این عنوان و مسئله دیگر هزینه های سنگین ساخت یک قطعه است که در توان من نیست؛ اگر به کار معمولی تر و با صرف هزینه های کمتر هم رضایت دهیم و کیفیت را تنزل دهیم مخاطبانمان را از دست خواهیم داد بعد بنا بر این مجرایی جهت ادامه فعالیت پیش رویم نمی بینم.

مافیای موسیقی قصد زمین زدن ما را دارند!

به عنوان کسی که چندین سال است در عرصه موسیقی کار می کند، فکر می کنید موسیقی پاپ ما چقدر نسبت به گذشته عوض کردن کرده است؟

سیستم موسیقی پاپ ما تغییرهای زیادی کرده است و تبدیل به تلفیقی از مداحی و ریتم شده، ضمن این که نباید نادیده گرفت که همین شرایط موجب تعطیلی بازار کنسرت خواننده های لس آنجلسی هم شده است است ولی در عین حال خوانندگان قدیمی کشور نیز تقریبا آثارشان رونق گذشته را ندارد چون آن ها تلاش کردند در همان روند کاری خود پیش بروند؛ الان همه چیز به خصوص مخاطبان ما تفاوت کرده اند؛ مخاطبان تازه دیگر سیستم کاری ما و حتی خوانندگانی که پیش ترها از این راه درآمد کسب می کردند، نمی پذیرند؛ در صورتی که آن ها خوانندگانی هستند که با مشکل زندگی خود را سپری می کنند.

امیدوارم مردم آگاه شوند و به خوانندگان قدیمی ما بها دهند. شعرهای آن ها قافیه و وزن دارد، حداقل شعرهای آن ها ترانه هست. اگر به موسیقی پاپ اکنون ما نگاه کنید متوجه می شوید لحن ها عوض شده است و بدخوانی، بورس و مد روز بازار شده است هست؛ هیچ کدام از شعرهای ربطی به هم ندارد ولی مردم آن را دوست دارند با این وجود ما به عقاید همه احترام می گذاریم. امیدوارم این موسیقی روند خوبی داشته باشد.

اگر از حوزه موسیقی جدا شدید و دیگر دوستان هم تصمیم گرفتند که راه شما را ادامه دهند، بعد به نظرتان موسیقی پاپ به کدام سمت و سو می رود؟

من اگر نباشم مثل بقیه بزرگانی که پیش تر در عرصه موسیقی بودند و عرصه را ترک کردند هیچ اتفاقی جهت موسیقی نمی افتد چون موسیقی راه خود را ادامه می دهد، متاسفم جهت موسیقی؛ آیا که هیچ سروسامانی ندارد. به خاطر دارم زمانی که قطعه ای را جهت انتشار آماده کرده بودم که مجوز شعر آن هم گرفته شد بود در آن هنگام این کار در سایتی چون رادیو جوان پخش شد و بعد از آن جهت مدتی ممنوع الفعالیت شدم؛ ولی جالب است بدانید اکنون در روزگاری هستیم که به یک خواننده زیرزمینی که چند کار خوانده جهت پخش آهنگش از ایرانسل مجوز می دهند.

به عنوان کسی که چندین سال است که در این عرصه کار می کنید، چه توصیه ای به خوانندگانی دارید که تازه می خواهند به این عرصه ورود کنند؟

به همه آن ها می گویم بروید و وقتتان را صرف کاری کنید که آینده ای جهت آن متصور باشد؛ چون باتوجه به شرایط کنونی فکر نمی کنم آن ها به نتیجه دلخواه خودشان برسند. در صورتی این فرزند ها می توانند نتیجه مطلوب بگیرند که فضایی یا شبکه هایی زیرنظر وزارت ارشاد راه اندازی شود که آن ها بتوانند موزیک ها و ویدئو های خود را به سمع و نظر مخاطبان موسیقی پاپ ایرانی در سراسر دنیا برسانند نه آن که جهت انتشار کار خود از هفت خوان رستم بگذرند و آخر جایی جهت ارائه نداشته باشند؛ اگر این اتفاقات بیفتد روند کاری ما خیلی بهتر می شود ولی متاسفانه این کار را نمی کنند.

من خودم هم از این داستان دلسرد شدم و به خاطر همین می خواهم بعد از انتشار یک یا دو قطعه دیگر، از این به بعد تنها شنونده موسیقی باشم.در صحبت هایتان به قطعات نهایی خود که می خواهید پخش کنید، اشاره کردید. لطفا درخصوص شرح این کارها هم کمی توضیح دهید.

نام این کارها هنوز مشخص نشده است ولی مراحل نهایی خود را سپری می کنند و ظرف چند روز آینده آماده می شوند؛ تا عید فطر هم یک قطعه از این چند موزیک منتشر می شود. آهنگسازی و تنظیم این کارها را خودم انجام داده ام و مهرزاد امیرخوانی هم سرایش شعر و ساخت ملودی آن را برعهده داشته هست. کار دیگری هم دارم که با فرزند های گروه پازل بند انجام داده ام. همچنین قطعه ای از علی حسین زاده دارم و بین این کارها قرار است دو قطعه را جهت انتشار گزینش کنیم.

تصمیم ندارید کنسرتی هم جهت خداحافظی از طرفداران خود برگزار کنید؟

من چندین موزیک شاد دارم و این موزیک ها به خوبی دیده و در مراسم متفاوت هم پخش شده است هست، با این وجود پرسشها برگزاری کنسرت و یافتن تهیه کننده مناسب و اسپانسر آنقدر زیاد است که طبیعتا چنین اجرایی هم نمی توانم داشته باشم. اصلا جهت همین می خواهم خداحافظی کنم.

صبا

واژه های کلیدی: بازار | تنظیم | انتشار | فعالیت | موسیقی | ممنوع الفعالیت | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs